Trombocitų, kaip CD40 ligando, sąsajos su transfuzine imunomoduliacija

Studijos įrodžiusios, jog trombocitai sudaryti iš membranos, citoplazmos ir CD40 ligando (CD40L), pakeitė požiūrį į šių kraujo komponentų reikšmę. Anksčiau buvo manoma, kad trombocitai dalyvauja tik homeostazėje. Per paskutinį dešimtmetį tyrimai įrodė šių kraujo komponentų svarbą uždegimo, krešėjimo, įgimto ir įgyto imuniteto procesuose.

 

Trombocitai sąveikauja ne tik su kitais trombocitais ir endotelinėmis ląstelėmis, bet ir su limfocitais, dendritinėmis ląstelėmis, fibroblastais. Tirpus CD40 ligandas (sCD40L) yra kilęs išimtinai tik iš trombocitų. Padidėjęs sCD40L kiekis siejamas su kraujagyslių ir autoimuninėmis ligomis, trombozėmis ir plaučių pažeidimu. 

Kiekvienais metais daugybei pacientų skiriamos trombocitų masės, kurių sudėtyje yra dideli sCD40L kiekiai. sCD40L aktyvina citokinus, chemokinus ir lipidinius mediatorius per CD40+ ląsteles.
 
Padidėję sCD40L kiekiai kraujo komponentuose gali sąlygoti ūmų plaučių pažeidimą, potencialiai mirtiną, su transfuzija susijusią komplikaciją. Taip pat būdingos ir lengvesnės potransfuzinės reakcijos: karščiavimas ar šaltkrėtis. Šiuos reiškinius paaiškina transfuziologinės imunomoduliacijos teorija, kuri teigia, kad recipiento imuninė funkcija stipriai priklauso nuo perpilto alogeninio kraujo sudėties.
 
parengė: Jelena Blaščiuk
recenzavo: Lina Kryžauskaitė
 
 

Atgal