Stebėjimo tyrimų metanalizė: sąsaja tarp eritrocitų masės transfuzijų ir sergamumo Ne Hodžkino limfoma (NHL)

Kelis dešimtmečius sergamumas Ne Hodžkino limfoma (NHL) nuolatos didėjo. Ankstesni tyrimai iškėlė prielaidą, kad eritrocitų masės transfuzijos ir sergamumas Ne Hodžkino limfoma (NHL) susiję. Pagrindinis tyrimo tikslas – įvertinti prielaidą, remiantis stebėjimo tyrimų metanalize.
 

Literatūroje ieškota atvejo-kontrolės ir kohortinių tyrimų, kuriuose vertinta Ne Hodžkino limfomos (NHL) rizika asmenims, kuriems atliktos alogeninės eritrocitų masės transfuzijos; iš viso įtraukta 14 tyrimų. Rezultatai apskaičiuoti ir pateikiami kaip santykinė rizika (RR). Tyrimų nevienodumas įvertintas remiantis Cohrane Q ir I2 statistiniais metodais. Išsibarstymo klaidos vertintos „piltuvo lauko“ apžvalgos bei proporcingo išsidėstymo ir pakankamo kiekio analizės metodais. Kokybės vertinimas atliktas naudojant Newcastle-Ottawa skalę.

 

Tyrimas atskleidė, kad susirgimo Ne Hodžkino limfoma (NHL) santykinėrizika atvejo-kontrolės ir kohortiniuose tyrimuose atitinkamai sudaro 1,05 (95% CI, 0,89-1,25; p = 0,42) ir 1,34 (95% CI, 1,15-1,55; p < 0,01). Įtraukus visus tyrimus, reliatyvi rizika 1,2 (95% CI, 1,07-1,35; p < 0,01). Imties tyrimo duomenimis, reliatyvi lėtinės limfoleukemijos/mažų ląstelių limfocitinės limfomos (CLL/SLL) rizika buvo 1,66 (95% CI, 1,08-2,56; p = 0,02). Didesnė susirgimo Ne Hodžkino limfoma rizika nustatyta asmenims, kuriems atliktos transfuzijos tiek iki, tiek po 1992 m., ši rizika nepriklauso nuo lyties.

 

Eritrocitų masės transfuzijos sąlygoja didesnę riziką susirgti Ne Hodžkino limfoma; lėtinės limfocitinės leukemijos/mažų ląstelių limfocitinės limfomos (CLL/SLL) rizika yra didesnė negu kitų Ne Hodžkino limfomos tipų.

 
parengė: Aistė Fokaitė
 
 

 


Atgal