Priešoperacinių simptomų prognostinė reikšmė chirurginiam plaučių aspergiliomos gydymui

Priimtiniausias plaučių aspergiliomos gydymo būdas – chirurginė intervencija. Tačiau ši operacija yra labai sudėtinga, jai būdingas didelis mirtingumas ir pooperacinių komplikacijų skaičius. Jų sumažinimui svarbūs pacientų atrankos kriterijai ir chirurginės intervencijos laiko nustatymas. Šioje studijoje analizuojami klinikiniai faktoriai, galintys įtakoti pooperacinius rezultatus.

 

Retrospektyviai išanalizuotos pacientų ligos istorijos, kuriems aspergilioma gydyta chirurgiškai 1979-2007 m. Didelis dėmesys skirtas priešoperaciniams simptomams.

 
Studijoje tirti 64 pacientai, iš kurių 22-iem nustatyta paprasta, ir 42-iem komplikuota aspergiliozė. Statistiniais metodais nustatyta, kad svorio kritimas ir masyvus kraujavimas iš plaučių yra pooperacinio mirtingumo rizikos veiksniai (OR- 8,856 ir  p=0,006; OR – 6,9 ir p=0,02 atitinkamai). Dešimties metų išgyvenamumas 88,3 % pacientams, su paprasta aspergilioma, ir 70,6% su komplikuota (p=0,042). Multivariacinės analizės būdu nustatyta, kad jaunas amžius ir masyvaus kraujavimo iš plaučių nebuvimas yra nepriklausomas prognostinis faktorius (HR – 1,13 ir p=0,0004; HR – 4,71 ir p=0,0319).
 
Masyvus kraujavimas iš plaučių yra nepalankus, nepriklausomas pooperacinių rezultatų prognostinis faktorius. Ankstyva chirurginė intervencija rekomenduojama asimptominiams pacientams su aspergilioma. Ši gydymo taktika gali apsaugoti nuo gyvybei pavojingų simptomų atsiradimo, užtikrinti pilną išgijimą, su nedideliu mirtingumu ar sergamumu.
 
Parengė: Jelena Blaščiuk
Recenzavo: Indrė Vengalytė
  

 


Atgal