Hematologinių pacientų, sergančių žarnyno aspergilioze, retrospektyvi analizė

Žarnyno invazyvi aspergiliozė imunosupresiniams pacientams – ypač retas susirgimas. Šio retrospektyvaus, multicentrinio tyrimo tikslas – aprašyti žarnyno aspergiliozės kliniką, rizikos faktorius, išeitis hematologinių pacientų grupėje.

 

21 ligonis iš 9 centrų buvo įtrauktas į tyrimą. Aštuoniems diagnozuota izoliuota, o trylikai – diseminuota aspergiliozė. Trylika pacientų sirgo ūmine leukemija. Alogeninės kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacijos recipientai buvo devyni.

 
Žarnyno aspergiliozės klinika ir radiologiniai požymiai – nespecifiški. Galaktomanano antigenemijos testas buvo teigiamas 16 iš 25 (64%) pacientų, įskaitant ir 4 ligonius iš 8, kuriems diagnozuota izoliuota žarnyno aspergiliozė. 5 pacientams iš 21 mityboje buvo nustatytas didelis prieskoninių medžiagų kiekis, kas galėjo sąlygoti aspergiliozės kolonizacijos ir pirminio pažeidimo šaltinį. Pomirtinė žarnyno aspergiliozės diagnozė buvo nustatyta 6 ligoniams. Likusių pacientų mirtingumas 12 savaičių laikotarpyje – 7/15 (47%).
 
Žarnyno aspergiliozė hematologiniams pacientams nepakankamai diagnozuojama dėl mažo klinikos ir radiologinių požymių specifiškumo. Nustačius nuolatos padidėjusį galaktomanano kiekį kraujo serume, virškinimo sistemos pažeidimo kliniką ir nesant kvėpavimo funkcijos pakenkimo, reikėtų įtarti žarnyno aspergiliozę ir nedelsiant ligonį ištirti. Efektyvus žarnyno aspergiliozės gydymo būdas nenustatytas, išskyrus chirurginį gydymą, esant sunkiam virškinamojo trakto pažeidimui.
 

Atgal