HBV infekcija donorų kraujyje nustatoma nukleininių rūgščių tyrimu

Donorų kraujyje hepatito B virusas (HBV) aptinkamas ieškant hepatito B viruso paviršiaus antigenų (HbsAg) ir antikūnų prieš hepatito B šerdinį antigeną (anti-HBc). Visgi, HBV DNR teigiami donorai nenustatomi “lango” periodu, kuris būna prieš serokonversiją. Žmogaus imunodeficito viruso (HIV) ir hepatito C viruso (HCV) RNR bei HBV DNR nukleininių rūgščių tyrimas gali apsaugoti papildomai.

 

Nukleininių rūgščių tyrimu buvo patikrinti 3,7 milijonai donorinio kraujo mėginių, o HBV DNR teigiami bet HbsAg ir anti-HBc neigiami mėginiai buvo tiriami detaliau. Straipsnio autoriai nustatė serologines, biochemines ir molekulines savybes mėginiuose, kuriuose aptiktas tik HBV DNR, ir panašias analizes atliko vėlesniuose stebėjimų bei infekuotų donorų lytinių partnerių mėginiuose. Taip pat tirti HCV teigiami ir HIV serologiškai neigiami kraujo mėginiai.

 
Nustatyti 9 HBV DNR teigiami donorai (1 iš 410,540 donacijų), tarp jų buvo  6 HBV vakcina paskiepyti donorai, kuriems pasireiškė subklinikinė infekcijos forma. Keturi iš visų HBV DNR teigiamų donorų tikriausiai užsikrėtė nuo lėtine HBV infekcija sergančių lytinių partnerių. Kliniškai reikšmingas kepenų pažeidimas nustatytas 2 neskiepytiems donorams. 5 6 skiepytų donorų dominuojanti padermė buvo ne A genotipas, o neskiepytų - A2 potipio genotipas (esantis HBV vakcinoje). Iš 75 reaktyvių nukleininių rūgščių tyrimo kraujo mėginių vertintų kaip seronegatyvūs, 26 (9 HBV, 15 HCV ir 2 HIV) buvo patvirtinti teigiamais.
 
Trigubu nukleininių rūgščių tyrimu aptikti potencialiai užkrečiami HBV, HIV ir HCV “lango” periodu, t.y. prieš serokonversiją. HBV vakcina buvo veiksminga, kuria paskiepijus pasireiškė kliniškai nereikšminga ne A2 HBV potipio genotipo subklinikinė infekcija.
  
Parengė: Adomas Bukauskas
Recenzavo: Lina Kryžauskaitė
 

 


Atgal