ASCO2011: JAK1-JAK2 inhibitorius ruksolitinibas mažina splenomegaliją bei mielofibrozės sąlygotus simptomus

Šių metų EHA konferencijoje Verstovsek et al. Pristatė naujo JAK1-JAK2 inhibitoriaus ruksolitinibo tyrimą priminės ar popoliciteminės / potrombociteminės mielofibrozės (MF) gydymui. Pacientai, sergantys intermediate-2 ar high-risk MF buvo randomizuoti ir gydomi arba ruksolitinibu, arba placebu. Pagrindinis tyrimo tikslas - > 35% blužnies tūrio redukcija po 24 sav. gydymo, vertinant MBR ar KT.

 
Į tyrimą įtraukti 309 pacientai, stebėjimo mediana – 32 sav. Pacientų dalis, kuriai blužnis sumažėjo > 35% buvo 41,9% (ruksolitinibas) ir 5,3% (placebas) (p < 0.0001). Svarbu, kad bendrieji MF simptomai (nuovargis, niežulys, kacheksija, kt.) > 50% taip pat sumažėjo ruksolitinibo (45,9%) vs placebo (5,3%) grupėje.
 
Ryškiausi ruksolitinibo sąlygoti nepageidaujami reiškiniai buvo trombocitopenija, anemija, tačiau dėl jų vaistą reikėjo nutraukti tik 0,6% tiriamųjų.
 
Komentaras: JAK-STAT disreguliacija yra svarbus patogenetinis MF veiksnys. JAK2V617F mutacija stebima 50-60% pirmine MF ir daugiau kaip 90% popolicitemine MF sergančių pacientų. Didelės rizikos MF pacientų išgyvenamumas yra blogas ir siekia 2-4 metus. Daugelis jų kenčia nuo progresuojančios splenomegalijos, kacheksijos, nuovargio, niežulio, kaulų, blužnies skausmų. Iki šiol nebuvo pakankamo MF gydymo. Įvairūs citoredukcijos metodai yra taikomi klinikinėje praktikoje (hidroksikarbamidas, alfa-interferonas, antimetabolitai), tačiau jų efektyvumas menkas, o toksiškumas žymus. JAK1-JAK2 inhibitorius ruksolitinibas yra vienas iš JAK inhibitorių, kurio tyrimai įrodė efektyvumą, gydant MF. Pastebėtina, kad vaisto efektas pasireiškia greitai (per pirmąsiais 4 sav) ir yra stabilus. COMFORT-I dukterinio tyrimo COMFORT-II rezultatai taip pat buvo pristayti EHA 2011 kongrese. COMFORT-II pacientai buvo randomizuoti tarp ruksolitinibo ir geriausio gydytojo parinkto gydymo. Pastarojo tyrimo rezultatai yra labai panašūs į COMFORT-I. Ruksolitinibas yra mielosupresikas, todėl tik pacientai, kurių PLT > 100 x 10/9/l, galėjo dalyvauti tyrime. Pastebėtina, kad tiriamųjų tarpe stebėta daugiau anemijos bei trombocitopenijos, tačiau dėl to tiriamąjį vaistą reikėjo nutraukti labai retai. Tyrėjai pastebėjo, kad kai kuriems pacientams anemijos rodikliai kaip tik sumažėjo, sumažėjus blužniai. Apibendrinus artimiausiu metu pacientus turėtų pasiekti naujas efektyvus MF gydymas.
 
Parengė L. Griškevičius
 

Atgal