Antifosfolipidinių antikūnų sindromu (AFS) sergančių moterų persileidimo prevencija

Pirmąjį nėštumo trimestrą mažomis dozėmis skiriamas prednizolonas galimai padidina gyvagimių skaičių moterims, kurios anksčiau patyrė persileidimą dėl AFS. 

 

Buvo ištirtas mažų prednizolono dozių poveikis (10mg x 1k/d nuo teigiamo nėštumo testo rezultato iki 14 gestacinės savaitės) 18 AFS sergančių moterų, kurios patyrė kartotinius persileidimus. Ligonėms taip pat buvo skiriamas aspirinas ir heparinas, nors anksčiau šie vaistai kai kurių tyrime dalyvaujančių moterų neapsaugojo nuo nėštumo nutrūkimo.

 
Prieš taikant gydymą prednizolonu tik 4 iš  97 nėštumų (4%) baigėsi sėkmingai, o gydymą papildžius prednizolonu 14 iš 23 nėštumų (61%) buvo sėkmingi. Nenustatyta ryšio tarp sėkmingų gimdymų ir motinos antikūnų titrų, ankstesnių persileidimų ir prieš tai buvusių gyvų naujagimių. Moterims, kurių ankstesni nėštumai nutrūko iki 10 gestacinės savaitės, gimė didesnis skaičius gyvų naujagimių negu toms, kurių ankstesni nėštumai nutrūko po 10 gestacijos savaitės (7 iš 11 [64%] vs 2 iš 7 [29%]).
 
15 iš 23 nėštumų stebėtos komplikacijos: priešlaikinis gimdymas, preeklampsija, neišnešiotų naujagimių gimimas. 8 nėštumai nutrūko pirmo trimestro metu, vienas nėštumas buvo ektopinis, tačiau nei vienas nėštumas nenutrūko po 10 gestacijos savaitės ir nei viena gimdyvė nenumirė.
 
Komentaras: AFS sergančioms moterims dažnai kartojasi persileidimai. Aspirinas (80 mg/d) ir nefrakcionuotas arba mažos molekulinės masės heparinas padidina sėkmingų gimdymų skaičių kai kurioms AFS sergančioms moterims. Gydymas didelėmis steroidų dozėmis (prednizolonas iki 60 mg/d) sumažina antifosfolipidinių antikūnų titrus, tačiau yra siejamas su gestaciniu diabetu, preeklampsija ir priešlaikiniu gimdymu. Galbūt mažos prednizolono dozės skiriamos trumpą laiką (iki 14 gestacijos sav.) kartu su MMMH ir aspirinu galėtų būti alternatyva moterims su APS, kurios yra refrakterios standartiniam gydymui (pavyzdžiui nors vienas nesėkmingas nėštumas standartinio gydymo fone) arba netoleruoja vieno kurio nors jo komponento.
 
Parengė: A. Bukauskas, L. Kryžauskaitė, L. Griškevičius

Atgal